Aydınlatmada Tasarruf; 3 pratik çözüm.

Sponsor

Evlerde kullanmış olduğumuz enerjinin %5-10′nu aydınlatma için kullanırız, bu da ortalama değer olarak yıllık 30-60TL’ye denk düşmektedir. Çok yüksek bir meblağ olmamasına karşın yıllarca oturduğumuz binamız için tasarruf tedbirleri ufak adımlar ile başlamaktadır, ev ekonomisine katkıda bulunurken milyonlarca ailenin bu değişime ayak uydurması ile ülke olarak gelişmemizi de sağlayacaktır.

Aydınlatma tasarrufu için ufak ipuçları.

Doğal ışık kullanımı;

Hiçbir tasarruf tedbiri doğal ışık kullanımdan daha uygun olamaz. Doğru konumlandırılmış pencereler, ev eşyaları ve duvarlar için için seçilmiş açık renk boyalar ile daha fazla ışık sağlanabilir. Eskiden saraylarda bulunan yüzlerce ayna buna örnektir, ışığı yansıtarak daha fazla aydınlatma sağlanıyordu. Bunu yapmak yine sizlerin elinde.

Floresan lambalara geçiş;

100w’lık ampuller ile sağladığımız ışık şiddetini 20w’lık floresanlar ile sağlayabileceğimiz unutulmamalıdır, bu sayede %80′e yakın bir tasarruf sağlamış oluruz. Floresanların normal ampullere göre daha uzun ömürlü oluşları da bir artıdır.

Uygun lamba seçimi;

Devamlı olarak kullanılmayan mekanlar (banyo, tuvalet, garaj) için harekete duyarlı lamba seçimi ile hem bulunduğumuz sürece aydınlata sağlarız hem de açma/kapama sorunu olmadığı için hijyenik bir ortam oluştururuz.