Otomobillerde Yakıt Tasarrufu

Sponsor

Yakıt fiyatlarının hızla tırmanması ile cüzdanlarımızda ki para daha çabuk buharlaşmakta. Yakıt tüketimini azaltmak ve para tasarrufu yapmanın pek çok yolu bulunmakta ama bunlar planlamak ve uygulamaktan geçmektedir.

 1. Aracı ideal bir hızda sürün, bu en etkili çözümdür. Yakıt tasarrufunun en verimli yolu en yüksek viteste kullanmaktır, çoğu araçta bu değer 80 km/saattir.
 2. Trafikten, yağmurlu ve rüzgârlı havadan kaçının. Yağmur, karşıdan esen rüzgâr ve barometrik basınç yakıt tüketiminin artmasına neden olur.
 3. Aracınızda bulunan gereksiz ağırlıklardan kurtulun. Önünüzde ilerleyen otobüs veya kamyon aerodinamik yapıdan dolayı yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.
 4. İvmelenme hızınızı kontrol edin. Ani hızlanmalar yakıt tüketiminin artmasına neden olur, sarı/kırmızı ışığı gördüğünüzde gaza basmayın.
 5. İdeal bir ivmelenme ile yakıt tasarrufu ile birlikte lastik ömrünü de artırırsınız.
 6. Eskimiş bujilerinizi yağ değişimlerinde değiştirin. Mümkünse platin buji alın. Platin bujiler hem uzun ömür hem de yakıt tasarrufu sağlarsınız.
 7. Hava filtresini değiştir. Kirli hava filtresi güç ve verimlilik kaybına neden olur.
 8. Mevsimine göre uygun basınçlı lastikler kullanın, unutmayın ki zaman içerisinde lastikler hava kaçırır.
 9. Aracınıza özen gösterin. Uygun şekilde yapılmış bakımlar ile araç daha verimli çalışacaktır.
 10. Yakıt tüketimini %5 azaltmak için sentetik yağ kullanın. Sentetik yağ daha uzun ömürlüdür ve mekanik korozyonu azaltır.
 11. Rahatlayın. Dinlendirici müzik dileyin. Hareketli müzik dinlerken adrenalin artışı ile birlikte agresif araç kullanımı tespit edilmiştir.
 12. Uzun rölanti. Bir dakikadan uzun rölantilerde motoru kapatın. Yeni araçların soğuk günlerde ısınmış olmaları da gerekmez.