Tasarruflu Ampul Seçenekleri ve Avizeye Göre Ampul Çeşitleri

Sponsor

Tasarruflu Ampul Seçenekleri

 

Aydınlatama için kullandığımız ampullerin arasında ki farklar sandığınız kadar basit değil, birçok etkenin söz konusu olduğu bu tip lambaları süreç içerisinde verimliliklerini değerlendirelim.

Normal ampullerin verimlilikleri ve ortalama ömürleri düşük olduğundan kullanılmaması gereken ampul tipidir.

Halojen akkor lambalar kullanım ömürlerini bitirmek üzere olan ürünlerdir ve zaman içerisinde tarihe karışacaklardır.

Yeni çağın gözdesi olan ve her işyerinde kullanılan fluoresan lambaların da birçok çeşidi bulunmaktadır. T12, T8 ve T5 yaygın olanıdır, bunların arasında en verimli olanı T5′lerdir.

Herkesin bildiği tasarruflu ampul olan “kompakt floresan ampul” ucuz ve tasarruflu oluşu için evsel kullanım için idealdir. Tablodan da anlaşılacağı gibi lamba seçiminde verimlilik (lümen/watt), ortalama ömrüne, renksel geriverimine ve ilk alım fiyatına dikkat edilmelidir. Bunların en önemlisi de doğru yerde doğru lamba seçimidir.

Aydınlatmada sorun istenmeyen yerlerde LED’ler kullanılana bilinir, yüksek ilk alım fiyatına karşın uzun ömürleri sayesinde bu açığı kolaylıkla kapatabilmektedirler.

Avizelere göre doğru ampul çeşidini kullanmanız ile birlikte daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bunun için avize tipini belirleyerek doğru tipteki tasarruflu ampulü seçmeniz yeterli.